ATSEF LONDRA MART 2012

14 Mart Tıp Bayramı kapsamında Avrupa Türk Sağlık Elemanları Federasyonu (ATSEF) tarafından Tıp Bayramı Festivali düzenlendi.

AVRUPA AJANSI (AVA)
MAHİR TAN-LONDRA

ATSEF’in İngiltere kolu olan ATHPA (Anglo-Turkish Healthcare Professionals Association)’in T.C. Londra Büyükelçiliği ile beraber düzenlediği Türk Tıp Festivali’ni İngiltere, Fransa, Hollanda, Avusturya, Kıbrıs ve Türkiye’den katılan 70 kadar Türk doktor ve sağlık çalışanları, TC Londra Büyükelçiliği, TC Londra Başkonsolosluğu, Anglo-Turkish Society temsilcileri, politikacılar ve medya mensupları ile beraber Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde kutladı. Resepsiyonu takiben sağlıkçılar Tas Restaurant’da Kanun ve Ney eşliğinde yemek yediler.
Toplantıyı açan ATSEF Büyük Britanya temsilcisi ve ATHPA kurucu Başkanı Dr Müge Herrewegh-Trak ve ATHPA Başkan Yardımcısı Dr. Turan Huseyin 5 Eylul 2011 tarihinde ATSEF’in Büyük Britanya kolunu oluşturmak üzere resmi kaydını yaptırmış olan ATHPA’nin 50 kadar resmi üyesinin bulunduğunu ve şimdiye kadar yaptıkları çalişmaları,  gelecekteki planlarını anlattılar.

DEMİROK VE ECE DE KONUŞMA YAPTI

İlk konuşmacı olan TC Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok İngiltere’de yaşayan Türk toplumunun sağlık sorunları ile ilgili gözlemlerini ve bu tur organizasyonların önemini belirtti. Konsolosluk olarak ATHPA’ya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Başkonsolos Türk doktorların ve sağlıkçılarının Tıp Bayramlarını kutladı. Toplantıya onur konuğu olarak katılan Baroness Meral Hussein-Ece ATHPA’nın faaliyetlerini medya aracılığı ile hayranlıkla takip ettiğini, Türk toplumunun sağlık problemlerinin çözümü icin ATHPA gibi organizasyonların oynayacağı rolün ve bunun mecliste temsil edilmesinin önemini vurguladı. Dernek üyelerini tebrik eden Barones Ece kendilerini Lordlar Kamarası’na davet etti.

SAĞLIKTA TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDA KÖPRÜ…

Viyena’dan katılan ATSEF Kurucu Başkanı Dr. Serdar Beklen 31 Ekim 2010’da kurulmuş olan ATSEF’in öncelikli hedefleri arasında Avrupa’da yaşayan ve Türkçe konusan sağlıkçıları biraraya getirerek diploma denkliği başta olmak üzere sağlıkçıların yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak, araştırma ve bilim alanında Türkiye ile Avrupa arasında köprü görevi sağlamak, ve Türkçe konuşan hastalara daha organize bir şekilde hizmet verme idealinin yer aldığını belirtti.
Toplantıya katılanlar tarafından büyük bir ilgi gören dünyaca ünlü Imperial Koleji Kanser Araştırma Merkezi’nin kurucusu ve başkanı Prof. Mustafa Camgöz’un kanser araştırmaları ile ilgili sunumunu ATSEF’in Avrupa Birligi Projesi kapsamında başlattığı Avrupa’da yaşayan Türk gençlerindeki uyuşturucu problemleri ile ilgili araştırma projesi ve ATHPA’nin İngiltere’de yaşayan Türk halkında görülen depresyon ve intiharlarla ilgili projesi takip etti.
Bu yIl Berlin’de resmileŞmesi planlanan Federasyona İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya ve Kıbrıs’ın yanısıra İsviçre, Belçika ve Türkiye’nin de katılması bekleniyor.