Gardiyanoğlu: “Bizde anneler önce biberon soruyor, nasıl emzireceğini sormuyor”

1364
Kıbrıs Postasıİnsanoğlunun ilk gıda maddesi olan ‘anne sütü’ hakkında Kıbrıs Postası’na önemli açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yar. Doç. Dr. Remzi Gardiyanoğlu, anne sütünü ‘cevher’ olarak nitelendirdi.

“ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ KAMPANYA, BİLGİLENDİRİCİ ÇALIŞMA, TEŞVİK EDİCİ ADIM YOK”

Ülkemizde anne sütüne maalesef gereken önemin gösterilmediğine, çok fazla ihmal edildiğine dikkat çeken Gardiyanoğlu, gelmiş geçmiş hiçbir sağlık bakanının anne sütünü gündeme getirmediğini vurguladı.

Hekimlerinsürekli koruyucu hekimlikten bahsederek,“Hastalıklar olmadan öneyelim” dediğini işaret eden Remzi Gardiyanoğlu, ama anne sütü ile ilgili herhangi bir kampanya, herhangi bir bilgilendirici çalışma, teşvik edici adım olmadığını savundu.

“EMZİRME KONUSUNDA EĞİTİMLİ OLAN 2 YA DA 3 HEMŞİRE VAR”

Halbuki koruyucu hekimliğin ilk basamağının anne sütünü özendirmek olması gerektiğinin altını çizen Gardiyanoğlu,“Ama ne siyasiler ne hekimler ne de aileler bu konuda yeterince bilinçli değil. Bizde 4 ile 6 aya kadar emziren anne sayısı parmakla sayılabilecek kadar az, emzirme ile ilgili donanımlı personel sayısı bir elin parmaklarını geçmez, galiba 2 yada 3 hemşire var emzirme konusunda eğitimli olan. Toplumun ve hekimlerin bilinçlendirilmesi gerekir” dedi.

“BİZDE ANNELER ÖNCE BİBERON SORUYOR, NASIL EMZİRECEĞİNİ SORMUYOR”

Bebeğin doğumundan 4 ile 6 ayına kadar sadece anne sütü verilmesi gerektiğini hatırlatan Remzi Gardiyanoğlu, Anne sütü ile beslenen bebeklerin hem daha zeki, hem de ne zayıf ne de obez olduğunu anlattı. Gardiyanoğlu, Ülkemizde, annelerin her şeyden önce “Hangi biberonu alayım?” diye sorduğunu, ama emzirme konusunda pek bir şey sormadığını da sözlerine ekledi.

“TÜRKİYE’DE ANNE SÜTÜ İLE EMZİRME ORANI NEREDEYSE İKİYE KATLANDI”

Tüm dünyada, özellikte Türkiye’de 1991 yılında ‘Bebek Dostu Hastaneler’ kavramının gündeme getirildiğini belirten Remzi Gardiyanoğlu, “Bu hastaneler anne sütünü teşvik etmesine göre sertifikalandırıldı, denetlendi ve sonuçta 1991 senesinden bugüne kadar Türkiye’de anne sütü ile emzirme oranı yüzde 15’lerden yüzde 25-30’lara kadar yükseldi” diye konuştu.

“ANNE SÜTÜ KONUSU BİZDE PEK UMURSANMIYOR”

Anne sütünü önemli kılan, diğer ülkeleri üzerine yoğunlaştıran şeyin; ekonomik olması, hiçbir maliyeti olmaması, enfeksiyonlardan koruması, temiz, steril ve her zaman hazır olması olduğunu söyleyen Gardiyanoğlu,“Ama bizde pek umursanmıyor” dedi.

“DÜZENLİ ANNE SÜTÜ KULLANIMI YILDA 1,5 MİLYON BEBEĞİN ÖLÜMÜNÜ ÖNLER”

Doç. Dr. Gardiy1anoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Anne sütü alan bebekler ishal, kabızlık, sindirim sistemi problemi gibi birçok hastalıklardan korunabilir. Anne sütü alan bebeklerin alerjik problemleri diğer bebeklere göre çok düşük oranlarda görülüyor.

Tüm dünyada yılda 1,5 milyon bebek ölümünün düzenli anne sütü ile beslendiği takdirde önlenebileceği gösterilmiş.Anne sütü sadece bebek için değil, emziren anne için de faydalıdır. Annenin kanamasını azaltır, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyor, yumurtalık ve göğüs kanserini de önler”