KTTB Başkanlığına Filiz BESİM seçildi / Yönetimden dört üye istifa etti

71

Dr. Özdemir Berova’nın milletvekili seçilmesinden dolayı Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanlığı’ndan istifa etmesi üzerine yapılan olağanüstü genel kurulda, birlik başkanlığına Filiz Besim seçildi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Olağanüstü Genel Kurulu, 7 Eylül 2013 Cumartesi öğleden sonra “başkan seçimi” gündemiyle toplandı. Başkanlığa Dr. Filiz Besim ile seçim öncesine kadar Birlik Asbaşkanlığını yürüten Teksen Köroğlu aday oldu. Seçimde Filiz Besim 79, Teksen Köroğlu ise 47 oy aldı.

Konuşmasından önce divana yönetim kurulundan istifasını içeren bir mektup veren Teksen Köroğlu, milletvekili seçilen doktor sayısının yüksekliğine dikkat çekerek, “Bu fırsatı şansımız olarak görüyoruz. Onlarla ama onları değil imkanları zorlayarak, ortak akılla, kavga ederek değil, işbirliği içerisinde yıllardır yapılmayanları yapabiliriz” dedi. Köroğlu, birliğin iki yılda bir yapılan Olağan Genel Kurulu’nun Ekim 2014’te yapılacağına işaret ederek, “Seçilmiş bir yönetim kurulu olarak görevimizi tamamlamak, yarım bırakmamak için bir yıldır birlikte çalışan bir karakter oluşturan yönetim kurulumuzun isteği üzerine başkanlığa adaylığımı koydum” dedi.
Başkanlık adaylığı hakkında çok dedikodu da yapıldığını iddia eden Köroğlu, “Partililer KTTB ile uğraşmasın. Onlar gitsinler mücadelelerini Meclis’te versinler. Tabii bu sözüm de tüm partililere değil” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde hafta sonu başkanlık seçimi için düzenlenen olağanüstü genel kurulun ardından 11 Eylül 2013 Salı günü gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında görev dağılımı yapıldı.

Ölağanüstü Genel Kurul öncesi görev yapan yönetim kurulunda yaşanan görüş ayrılıkları neticesi Çevre Sekreteri Nurçin Arıkbuka, Eğitim Sekreteri  Erden Aşardağ ve Mali Sekreter Mustafa Taşeli istafa etti. Milletvekili seçilen Başkan Özdemir Berova ve yönetim kurulu üyelerinden Hüseyin Erçal’ın da görevlerinden istifa etmesiyle toplamda dokuz yönetim kurulu üyesinden altısı görevden ayrılmış oldu.

Genel kurulda, Birlik Başkanlığı’na diş hekimi Filiz Besim seçilirken, yönetim kurulunda 4 üyenin istifasıyla yedek üyeler göreve geldi ancak buna rağmen yönetim kurulu üye sayısı dokuzdan sekize düştü. KTTB Yasasına göre yönetim kurulu üye sayısı beşin altına düşmedikçe yasal olarak faaliyette bulunabiliyor. Yeni Birlik Genel Sekreteri Ahmet Özant’ın açıklamasına göre, yönetim kurulu dün ilk toplantısını gerçekleştirerek görev bölümü yaptı. Buna göre Birlik Asbaşkanlığına Özlem Gürkut, Genel Sekreterliğe Ahmet Özant, Mali Sekreterliğe Ayşe Günbay getirildi. Çevreden sorumlu üye Ahmet Körceğez, Sosyal İşler ve Örgütlenme Sorumlusu Ahmet Varış, Eğitimden Sorumlu Üye Çağrı Bardak ve Dış İlişkiler Sorumlusu Süha Akpınar olarak belirlendi.