Serbest Hekimler’den KTTB Başkanı Arifoğlu’na Mesaj

111

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sayın Dr. Kenan Arifoğlu, kamu hekimlerinin ikinci iş yapmaları konusunda Yüksek İdare Mahkemesi’nin aldığı kararı ve konu ile ilgili güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere, 11 Şubat 2017   ve  13 Şubat 2017 tarihlerinde  basına verdiği  demeçlerde, ”mahkemenin aldığı kararının bir anlamda hekimleri, hekimlik mesleğinden belli süreler içerisinde men ettiğini” belirtmiştir.

1979 yılından beri  Kamu Görevlileri Yasasında var olan, 2011 yılında, Anayasa Mahkemesi tarafından alınan kararla pekiştirilmesine rağmen hiçbir siyasi irade tarafından uygulanmayan, son olarak da Yüksek İdare Mahkemesi tarafından ”Mandamus Emirnamesi” ile Sağlık Bakanı’na ve Sağlık Bakanlığı’na ”zorla” uyulması emri verilen, kamu hekimlerinin ikinci iş yasağı ile ilgili karar gayet net ve yoruma kapalıdır.Hal böyle iken, Sayın Dr. Kenan  Arifoğlu’nun, yüce mahkemenin verdiği kararı yorumlarken, sanki kamu hekimlerine haksızlık yapıldığı gibi bir algı oluşturmaya çalıştığı gözlerden kaçmamaktadır.

Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın 40. Maddesi, kamu hekimlerine mesai saatleri dışında da, kamu hastanelerinde istedikleri kadar özel hastalarına bakma yetkisi vermektedir. Sayın Dr. Kenan Arifoğlu’nun, bu maddeyi görmezden gelerek, verilen Mandamus Emirnamesi ile, kamu hekimlerininin, hekimlik mesleğinden belli süreler içerisinde men edildiklerini iddia etmesi, ya yasalara tam anlamıyla hakim olmaması ya da yasaları bildiği halde, belli bir kesimin çıkarlarını gözetme kaygısı şeklinde yorumlanabilir.

Sadece sağlık sistemini değil, kamu hizmetlerinin tamamını ilgilendiren bir mahkeme kararının alınmış olduğu bir ortamda, konunun sorumluları, yasalara ve mahkeme kararlarına saygılı olma zorunluluğunu hatırlamalı, temsil ettikleri kurumun yasalarının gereklerini yapma konusunda ise kendilerini sorumlu hissetmelidirler.

Bu bağlamda, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Yönetim Kurulu olarak, tüm hekimlerin çatı örgütü olan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin başkanı olma onur ve saygınlığına ulaşmış bir başkan olarak Sayın Dr. Kenan Arifoğlu’nu, sağlık sistemimizdeki bu kritik geçiş döneminde, makamının gerektiği tarafsızlık, yargı kararlarına saygılı ve kendi yasalarının gereğini yapan bir başkan olma ilkelerinden uzaklaşmamaya davet ediyoruz.